Changes in the obligations and contracts act (BG)
ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ
В брой 102/01.12.2020г. на Държавен вестник е обнародван Закон за допълнение на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), в сила от 1 юни 2021г. Допълненията касаят предвиждането на абсолютна погасителната давност на парични вземания срещу физически лица.
I. АБСОЛЮТНА ПОГАСИТЕЛНА ДАВНОСТ
Съгласно новосъздадения чл. 112 ЗЗД, с изтичането на десетгодишна давност се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването ѝ, освен когато задължението е отсрочено или разсрочено.
II. ИЗКЛЮЧЕНИЯ
В чл. 112 ЗЗД са изчерпателно изброени следните вземания, които са изключени от приложното поле на абсолютната погасителна давност:
- от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица – съдружници в дружество по чл. 35;
- за непозволено увреждане;
- за неоснователно обогатяване;
- за издръжка;
- за трудово възнаграждение;
- за обезщетения по Кодекса на труд;
- по повод приватизационна сделка;
- по повод имущество, реституирано по реда на нормативен акт.
III. ПРИЛОЖЕНИЕ НА АБСОЛЮТНАТА ПОГАСИТЕЛНА ДАВНОСТ
По отношение на абсолютната погасителна давност приложение намира чл. 115 ЗЗД, в който изчерпателно са изброени случаите, в които давност не тече, в т.ч. за вземания за обезщетение на юридически лица срещу техните управители, докато последните са на служба, докато трае съдебният процес относно вземането, между съпрузи и пр.
Спрямо абсолютната погасителна давност се прилагат и разпоредбите на чл. 118 ЗЗД, според който, ако длъжникът изпълни задължението си след изтичането на давността, той няма право да иска обратно платеното, макар и в момента на плащането да не е знаел, че давността е изтекла.
За заварените случаи давността по чл. 112 ЗЗД започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. При висящо изпълнително производство давността започва да тече от първото действие по изпълнението, а когато такова не е образувано – от деня на влизането в сила на акта, с който е признато вземането.
Настоящият Правен Бюлетин е изготвен от Адвокатско Дружество “Делчев и партньори” единствено с информационна цел и не представлява правен съвет. Настоящата информация няма за цел да създава и получаването й не представлява отношения на адвокат и клиент. Читателите не бива да предприемат действия въз основа на настоящото, без да потърсят професионален съвет.